Życie gwiazdora

ROBERT THOMAS DOUGLAS PATTINSON - jest to brytyjski aktor filmowy i teatralny oraz muzyk i kompozytor. Urodził się 13 maja 1986 w dzielnicy Barnes w Londynie.
Jego matka, Clare, pracuje w agencji modelek, a ojciec, Richard, importuje samochody z USA. Ma starsze siostry: Victorię (5 lat starsza) i Elizabeth (3 lata starsza). Ukończył on szkoły: Tower House School i Harrodian School w Londynie. Następnie pracował w Barnes Theatre Company. Podczas przygotowań do spektakli chodził na castingi do ról filmowych. 
W dzieciństwie grał w drużynach piłkarskich, jeździł na nartach i snowboardzie. Został również muzykiem – ćwiczył grę na gitarze i keyboardzie. Pisze on także piosenki. Mając piętnaście lat występował w Barnes Theatre Company, gdzie grał główną rolę George’a Gibbsa w przedstawieniu Thorntona Wildera Nasze miasto (Our Town). Zagrał potem w sztukach teatralnych: Wszystko ujdzie (Anything Goes) Cole’a Portera jako Lord Evelyn Oakleigh, Tessa d'Urberville (Tess of the D'Urbevilles) Thomasa Hardy w roli Aleca oraz Makbet Szekspira jako Malcolm na scenie OSO Arts Centre.
Po ukończeniu szkoły średniej zadebiutował na kinowym ekranie w melodramacie kostiumowym Targowisko próżności. Pojawił się potem w telewizyjnym dramacie sensacyjno-przygodowym fantasy Klątwa pierścieni. Popularność przyniósł mu film Harry Potter i Czara Ognia, w którym zagrał postać Cedrika Diggory'ego. Trzy lata później wystąpił w adaptacji światowego bestsellera pod tytułem Zmierzch wcielając się w Edwarda Cullena. Na ścieżce dźwiękowej tego filmu pojawiają się dwa utwory zaśpiewane przez Pattinsona: "Never Think", napisana przez niego wspólnie z Samem Bradley i "Let Me Sign", autorstwa Marcusa Fostera i Bobby'ego Longa.
W 2008 zagrał w dramacie How to Be jako Art oraz filmie Summer House, gdzie wcielił się w rolę Richarda.